17 Şubat 2016 Çarşamba

VAIO, TOSHIBA VE FUJITSU’DAN DEV BİRLEŞİMJapon bilgisayar devleri pazarda rekabet gücünü artırmak için bir araya geliyor.

2014 yılında Sony’den ayrılarak  yeni sahibi Japan Industrial Partners (JIP) bünyesinde bilgisayar piyasasındaki çalışmalarına devam eden  Vaio’nun CEO’su Hidemi Moue’nin Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre şirketin beklentisi Mart ayı sonu itibariyle Toshiba ve Fujitsu ile birleşmek yönünde.

Yeni üçlü gittikçe küçülen PC pazarının lideri konumundaki Lenova NEC ve diğer rakipleri HP ve Dell’e karşı yeni bir PC hareketi gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu yeni birleşimde en büyük pay sahibi şirket konumundaysa Vaio bulunuyor.

Dünya’nın önde gelen teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner’ın raporuna göre 2015’in son çeyreğinde dünya çapındaki PC gönderileri 75,7 milyon ünite oldu. Bu rakam 2014 yılının son çeyreğine göre yüzde 8,3 lük bir düşüş gösterdi. 2015 yılındaki toplam PC gönderimiyse 288,7 milyon ünite. Bu rakam yine 2014 yılıyla karşılaştırıldığında yüzde 8 seviyelerinde bir düşüş gösteriyor. Bu rapor da PC piyasasındaki küçülmeyi iyice gözler önüne seriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder